Menu główne

Jak skrócić czas realizacji tłumaczenia?

Czas realizacji tłumaczenia to najczęściej drugi z parametrów (zaraz po cenie), o który pytają nasi Klienci. Niewielu z Nich wie, że sami również mają bardzo duży wpływ na czas realizacji zlecenia. Jest tak, ponieważ nie tylko czas wykonywania zlecenia przez tłumacza składa się na całkowity czas oczekiwania na przetłumaczony dokument.

Żeby to zrozumieć, należy zwrócić uwagę na kolejne kroki przebiegu całego zlecenia:

  1. Klient wysyła zapytanie dotyczące kosztu i terminu realizacji zlecenia,
  2. tłumacz sporządza wycenę i wysyła do Klienta,
  3. Klient akceptuje zlecenie i wykonuje przelew,
  4. tłumacz przystępuje do pracy,
  5. podczas pracy tłumacz może czasem poprosić Klienta o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące tłumaczonego tekstu (szerszy kontekst, utarte słownictwo w firmie, przeznaczenie dokumentu),
  6. tłumacz oddaje przetłumaczony dokument Klientowi.

Oczywiście najważniejszy jest czas pracy tłumacza oraz jego szybkie odpowiadanie na wszelkie wiadomości od Klienta. Jednak po stronie Klienta również występują czynniki, które mogą przyspieszyć całościowy czas realizacji zlecenia. Będzie to przede wszystkim czas odpowiedzi na wiadomości e-mail od tłumacza. Niejednokrotnie w naszej praktyce otrzymujemy prośbę o wycenę usługi tłumaczenia ekspresowego, Klient podkreśla jak bardzo ważny jest czas realizacji zlecenia, dlatego też zespół stara się jak najszybciej wykonać wycenę i odesłać do Klienta (zazwyczaj zajmuje to kilka minut), a następnie Klient… nie odpowiada na wiadomości i nie odbiera telefonu. Opóźnienia wywołane przez długi czas oczekiwania na odpowiedź na wycenę wysłaną Klientowi występują bardzo często i niestety tłumacze nie mają na nie wpływu.

Również kwestia płatności potrafi wygenerować opóźnienia całego zlecenia. Zlecenia od stałych Klientów, z którymi współpracujemy wiele lat, często zaczynamy tłumaczyć jeszcze przed zaksięgowaniem płatności. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie możemy tak robić zawsze, a zwłaszcza w stosunku do Zleceniodawców, którzy zwracają się do nas po raz pierwszy. Żeby przyspieszyć moment rozpoczęcia pracy nad tłumaczeniem proponujemy Klientom wysłanie potwierdzenia wykonania płatności, a dane do tej płatności przesyłamy już w pierwszym e-mailu, razem z wyceną. Niestety czasem Klienci nie decydują się na ten krok, dlatego też tłumacze muszą oczekiwać na zaksięgowanie płatności na naszym koncie – co potrafi trwać nawet dwa dni robocze.

Podsumowując, aby nie narażać się na opóźnienia nie wynikające z winy tłumacza, Zleceniodawcy również mogą postarać się o przyspieszenie realizacji tłumaczenia – szybkie odpowiadanie na wiadomości od tłumacza oraz pełna i dobra komunikacja gwarantuje najszybszy możliwy termin realizacji zlecenia – czasem dzięki temu można nawet otrzymać tłumaczenie przed terminem określonym w wycenie.

photo by: Alan Cleaver

Nie trać czasu! Wyślij plik do wyceny!

FacebookGoogle+RSS